فضل‌نیوز/ تعداد ۵۲ هزار دانش‌آموز کلاس چند پایه در سال ۹۴-۹۳ درکشور دایر بوده است


تعداد ۵۲ هزار دانش‌آموز کلاس چند پایه در سال ۹۴-۹۳ درکشور دایر بوده است
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: در سال تحصیلی ۹۲-۹۱ تعداد ۴۸ هزار کلاس در سال ۹۳-۹۲ تعداد ۵۱ هزار کلاس در سال ۹۴-۹۳ تعداد ۵۲ هزار دانش‌آموز کلاس چند پایه درکشور دایر بوده است.
به گزارش خبرنگار فضل نیوز, دکتر محمد دیمه‌ور در همایش آموزشی معلمان منتخب چندپایه کشور در فرهنگسرای سیمرغ نیشابور، افزود: در حاشیه شهر تهران ۲۲ کلاس چند پایه داریم.
وی یادآور شد: الان ۷۰ درصد مدارس روستایی فنلاند، ۵۸ درصد انگلستان و ۸۴ درصد هندوستان، ۲۸درصد کانادا و ۲۵درصد این مدارس به صورت کلاس‌های چند پایه است.
این مقام مسئول در وزارت آموز ش و پرورش با بیان اینکه این ضرورت را باید به عنوان فرصت تلقی کنید و کلاس‌های چند پایه یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر در کشور است، تصریح کرد: برای تحقق عدالت آموزشی مجبوریم کلاس چند پایه تشکیل بدهیم و البته چیز مذمومی نیست.
دیمه‌ور با اشاره به اینکه در مناطق دو زبانه، تشکیل کلاس‌های چند پایه سختی‌های خاص خود را دارد حس اعتماد به نفس، یادگیری گروهی در کلاس‌های چند پایه متضمن کارگروهی است؛ دانش‌آموزان چند پایه به لحاظ بنیه علمی و مهارت‌های اجتماعی از توان بیشتری نسبت به بقیه برخوردار است.
وی با اشاره به اینکه اگر به کلاس‌های چند پایه به‌عنوان تمدید نگاه شود نباید انتظار بهبود کیفیت داشته باشیم، اطلاع داد: معلمان راهنمای تدریس کلاس‌های چند پایه از ابتدای مهر به مدارس مراجعه می‌کنند.
معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه آیین‌نامه کلاس‌های چند پایه به تصویب رسیده و شیوه‌‌نامه تنظیم شده است، خاطرنشان کرد: در این شیوه‌‌نامه گفته شده که هیچ کلاسی نباید از سه پایه و یا بیشتر از ۱۵ نفر دانش‌آموز تشکیل شود ولی این را هم باید گفت اگر در روستایی ۱۸ نفر دانش‌آموز حضور داشت نمی‌توان سه نفر مازاد را به جای دیگر ارجاع داد بلکه برای معلم باید امتیازات بیشتر قائل شد و کلاس‌های چندپایه یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر در کشور است.
دیمه‌ور تاکید کرد: هر کس از مسئولان کشور که دغدغه آینده خوب کشور را دارد باید جایگاه آموزش و پرورش را پررنگ ببیند.
وی عنوان کرد: به گفته بان‌کی‌مون رئیس سازمان ملل متحد در اجلاس وزیران آموزش و پرورش جهان کشور او(کره حنوبی) در سال ۱۹۶۵ فقط نمک و غذاهای دریایی به دو کشور چین و ژاپن صادر می‌کرد اما الان به مدد نظام تعلیم و تربیت و توسعه مبتنی بر سرمایه انسانی به تمامی ۲۲۲ کشور و منطقه جهان کالاهای متنوع صادر می‌کند.
این مقام کشوری ادامه داد: دانش‌‌آموزان چندپایه به لحاظ بنیه علمی و مهارت‌های اجتماعی از توان بیشتری نسبت به بقیه برخوردار است.
دیمه‌ور با بیان اینکه آموزش و یادگیری ابزار فقرزدایی و محور اصلی همه برنامه‌های توسعه‌ای قرار گیرد، خاطرنشان کرد: آموزش در هزار سوم مبنای تمام تحرکات سیاسی اجتماعی و اقتصادی است.

با مشترک شدن در خبرنامه ی خبرهای نیشابور جدیدترین خبرهای نیشابور و خراسان رضوی را هر روز در صندوق رایانامه خود دریافت کنید.

خبرهای داغ امروز